Bouda pro berňáka

Když jsme si přivezli domů první štěňátko BSP (bernský salašnický pes – bernardýn), tak jsme pro něj udělali boudu, dokonce i s topením. Jaksi se ale ukázalo, že berňák roste, zatímco bouda ne. Takže jsme po nějakém čase museli udělat boudu novou. A chtěli jsme, aby se tam vešel jak dospělý pes (ev. i dva), tak se tam naopak neztratilo štěňátko. Hledal jsem na webu vhodné rozměry, teorie ("plocha tak, aby se pes otočil" atp...).

Další fotografie ke kroku 1.

Velká bouda

Nakonec jsem se rozhodl pro boudu, která bude dostatečně velká, bude mít předsíň a bude mít posouvatelnou příčku tak, aby se dala zmenšit pro štěňátko, resp. víc zvětšit v případě, že vám naroste "stodola", nebo máte pejsky dva a stal by se zázrak, že by do té boudy chtěli oba.

Konstrukce

Bouda je konstruována tak, aby vystačila s hranolky cca 5x5 cm (ty jsem získal náhodou, v pohodě lze použít např. střešní latě 4x6 cm - lze koupit v OBI a mnoha jiných malo- I velkoobchodech za velmi příznivou cenu). Dno boudy je s prken nabitých na hranolech cca 8x8 cm - aby bouda stála pevně a zespodu větrala kvůli vlhkosti. Mezi hranoly jsem natlačil zbytky fasádního polystyrenu, který není ani nutné zakrývat odpodu - hlodavcům nechutná. Tím jsem izoloval podlahu (izolace tl. 5 až 7 cm - co jsem našel). Prkna je vhodné natlouct beze spár - lépe se udržuje čisté.

Kostra

Kostra je jednoduše stlučená hřeby z hranolků (5x5 cm). Kostra je poté hřeby přitlučena k podlaze boudy. Sama kostra nemusí být nikterak stabilní, perfektně ji zpevní až se potáhne - zevnitři jsem použil sololak, zvenku prkna (dvě strany stará prkna - bouda je u zdi a přední stranu a levý bok palubkami natřenými hnědou barvou). Vzniklé dutiny v kostře jsem vyplnil opět fasádním polystyrenem tl. 5 cm. Sololak zevnitř bohatě stačí, protože polystyren je pevný a vnitřní tlak psa na stěnu drží vnější prkna. Samozřejmě levý bok (u vchodu) se pokryje pouze zvenku palubkami, předsíňku je zbytečné izolovat.

Příčka

Příčka je opět vyrobena z hranolků stlučených hřebíky a z obou stran potažena sololakem. Vnitřní prostor je vyplněn stejným polystyrenem. Příčka je v boudě volně pohyblivá. Upevněna je do dna kovovými trny (kovové tyčky, kousky velkých hřebíků apod.), které jsou pevně zaraženy zespodu do příčky a zasunou se spolu s příčkou do otvorů v podlaze. Nahoře je příčka upevněna plechovým páskem tvaru L do horních hranolků menšími vruty. Samozřejmě lze upevnění příčky vymyslet mnoha způsoby, I technicky zdatnějšími, ale za 5 let provozu se tato jednoduchá konstrukce plně osvědčila. Otvor v příčce na zimu můžete zakrýt nějakým silnějším hadrem, kouskem deky - pes to sice stejně roztrhá, ale chvíli mu bude tepleji :-))

Střecha

Střecha je realizována opět jako rám z hranolků, který se co nejpřesněji vejde zasunout do horní části boudy. rám je zhora pokryt prkny (libovolná prkna), vyplněn izolací a zespod opět potažen natlučeným sololakem (sololitem). Střechu jsem chtěl udělat na panty, ale nakonec je prostě posazena na boudu. Vzhledem ke své hmotnosti nemusí být nijak upevněna. V pohodě unese dva dospělé lidi. Střecha je rovná, protože celá bouda je v kotci, který je zastřešen. V případě, že bouda má být venku, tak bych na horní část střechy udělal jednoduchou sedlovou střechu z prken a latí a pokryl ji kanadským šindelem nebo podobnou levnou a lehkou krytinou (máme doma takto udělaný domek pro děti a po pěti letech je střecha jako nová).

Boudu pro berňáka postavili členové chovatelské stanice z Oharců.

Další fotografie ke kroku 6.

Komentáře

Bouda pro psa

Manžel to zkoušel, ale neni zrovna nejzručnější, takže výsledek nebyl mírně řečeno nic moc :D . Nedávno nám krásnou boudu pro psa za rozumnou cenu udělali tady: http://www.anibox.cz/index.php/informace-a-cenik-psi-boudy

Odpovědět

Bernardýn

Búda vyzerá zaujímavo, o niečo podobné sa chcem pokúsiť. Pripomienku mám len k zobrazenému plemenu. Jedná sa skutočne o bernského salašníckeho psa, bernardýn, alebo v slovenčine bernardín, je úplne iné plemeno, tiež známe ako svätobernardský pes.

Odpovědět

Barnský salašnický - bouda

Dobrý den! Bouda vypadá opravdu zajímavě, ale překvapuje mě její umístění - dost nevhodné, asi bude mobilní. My jsme s manželem taky chtěli boudu pro berňáka koupit, ale ta cena. Buď byla na první pohled nekvalitní anebo velmi drahá. Nakonec jsme postupovali podle tohoto návodu http://psiusmev.cz/media/bouda-pro-bernskeho-salasnickeho-psa a výsledek super, teda hlavně díky manželovi! :-) Snad taky pomůže. Ale pokud budete boudu kupovat, tak nešetřit ! :-)

Odpovědět
4.50 4.50 4.50 4.50 4.50
4.50 | 0

Zobrazení: 49443

Publikováno: 14.6.2011 13:36:33

Licence: MojeDilo

Související:
kotec | pro psa | salašnický | berňák | bernardýn | velký pes | BSP | Bouda

Související návody

Pletený svetřík pro psa

Pletený svetřík pro psa

Každý, kdo má malého psa, ví, jak snadno může venku v mrazu prochladnout. Více…
1+1 kk pro psa na dvoře

1+1 kk pro psa na dvoře

Pod náspu na dvoře byl nepouživaný kotec pro vodní drůbež, který jsem Více…
Vytápění psí boudy

Vytápění psí boudy

O vyhřívání neboli temperování psí boudy jsou na internetu jen zmínky že je Více…
Bouda pro psa z palubek

Bouda pro psa z palubek

Jak udělat z palubek krásnou útulnou boudu pro psa? Postupujte podle Více…
Návod na stavbu psí boudy

Návod na stavbu psí boudy

Jak zajistit tyto podmínky pro psa, který je zvyklý celý rok venku na Více…
Moje dílo.cz