Jak pěstovat houby

Letošní úroda hub nepatří k těm největším, respektive není vůbec žádná. Tak mě napadlo si začít pěstovat houby doma. Sklízet je budete celý rok.

Existuje více metod a způsobů, jak pěstovat houby. Já pěstuji hlavně žampiony a hlívu. Letos jsem začal lesní houby doma na zahradě, ještě se nedostavily výsledky.

Zrnitá sadba

Díky zrnité sadbě můžete pěstovat například hlívu ústřičnou, žampiony, shii-taky, Jidášovo ucho, líhu jalmovou a další. Zrnitá sadba je univerzální pro všechny houby.

Kolíčky

Kolíčky se sází tak, že se předvrtané díry dřeva naplní sadbou a zatmelí.

Další fotografie ke kroku 3.

Balíky

Obsahují substrát s podhoubím. Houby rostou tzv. šokovou metodou. Nejdříve je uložíte do místnosti s teplotou 25°C až 30°C a po nějakém čase (cca dva týdny) je přemístíte do chladné místnosti, kde je cca 14°C. Tím se aktivuje podhoubí a plodnice se ženou ven za světlem. Houby vám porostou doslova před očima.

Dřevo

Aby rostly houby na stromě, musíte mít nějakou větší kulatinu, prostě kmen stromu. K tomuto účelu se nejvíce hodí habr nebo olše. Jehličnany se vůbec nehodí. Do stromu vyvrtáte díry (vrtačkou) a do nich nasypete sadbu. Potom otvor zatmelíte. V těchto podmínkách houby rostou déle než v substrátu.

Krabicové houby

V krabicích seženete substrát na žampiony, hlívu ústřičnou, shii-take, penízovky a další. Většinou váží krabice dvě až dvě a půl kila a je zabalená v pevném igelitu. K jejich pěstování je potřeba najít vhodné místo, houby mají zase rády šokovou metodu. Žampiony se dají sklízet poměrně brzy a za týden můžete sklidit i šest stovek hub, možná i více.

Houby v pytli

Ve velkém pevném igelitovém pytli smícháme substrát s nasekanou slámou a zalijeme horkou vodou. Potom necháme jeden den odpočinout. Vlhký substrát vysypeme a promícháme se sadbou. Potom směs vrátíme do pytle a uložíme do místnosti, kde je temno, ale teplo, cca kolem 25°C. Po čtrnácti dnech proroste zemina podhoubím. Pytel dáme do chladné místnosti, asi 12°C a vyřízneme do něho několik děr, kterými budou houby prorůstat ven.

Houby v zahradě

To jsem zkusil letos poprvé, tak ještě nevím, jestli to funguje. Měli byste mít ale na zahradě nějaký listnatý strom nebo břízu. Nemusíte tam mít hned celý les, stačí pár stromů, třeba dva tři stromy. Houby potřebují ke svému růstu kyselejší půdu a ty stromy jim ji vytvoří. Potom přinesete z lesa odřezky hodně druhů hub a zakopete je ke kořenům stromu do hloubky minimálně 15 centimetrů.

Sazeničky můžete ale také koupit v obchodě nebo v e-shopu. Koupíte práškové směsi, které obsahují podhoubí nebo zárodky lesních hub. Sázíte je stejně jako ty, které jste přinesli z lesa.

Tuto metodu sázení můžete použít pouze od jara do podzimu.

Komentáře

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 | 0

Zobrazení: 10711

Publikováno: 21.9.2015 13:45:50

Licence: MojeDilo

Související:
krabice | lesní | žampiony | hlíva ústřičná | kolíčky | shii-take | zrnitá sadba | domácí

Související návody

Krabice jako nová

Krabice jako nová

Máte spoustu věcí které nevíte kam zařadit? Prospekty vstupenky či drobné Více…
Domácí mýdlo

Domácí mýdlo

Vlastní fantazii se meze nekladou ani v koupelně. Podle oblíbené vůně a Více…
Zubní pasta

Zubní pasta

Zkuste si vyrobit domácí zubní pastu! Můžete si sami zvolit její intenzitu, Více…
Pelíšek pro domácí mazlíčky

Pelíšek pro domácí mazlíčky

Pelíšek pro domácí mazlíčky si můžete vyrobit sami. Můžete si zvolit nejen Více…
Mini-skleník v žárovce

Mini-skleník v žárovce

Možná jste už přestali používat staré žárovky, přešli na modernější a Více…
Moje dílo.cz