Jak postavit zahradní krb z šamotových cihel

Po dokončení domku jsme si mimo jiné koupili klasický kotlíkový gril, na kterém jsme grilovali nejrůznější maso a zeleninu. Pro občasné grilování byl dostačující, ale jakmile se sešlo více lidí, pak nám jednoduše nestačil. Proto jsem začal zvažovat pořízení, nebo stavbu něčeho většího. Vzhledem k tomu, že u rodičů zbylo z dřívějška poměrně dost šamotových cihel, jsem se nakonec rozhodl, že si krb postavím sám.

Velikost topeniště a výška komínu jsou důležité pro správný tah

Před samotnou stavbou je nejzásadnější napočítat správně velikost topeniště vůči výšce komínu, aby měl dostatečný tah a kouř nevystupoval dopředu na Vás. V případě mého krbu má topeniště rozměry 110x50x50 cm a to z toho důvodu, aby se do krbu vešlo i menší sele. Dle výpočtů by měl mít komín cca 4 m. Taková délka komínu byla pro mě nepředstavitelná, takže jsem jej zmenšil cca na polovinu- musím říct, že při větru není situace zcela ideální a občas jde nějaký kouř do prostoru před krbem, takže spíše doporučuji smířit se s menším topeništěm, nebo udělat komín opravdu tak vysoký, jak říkají tabulky. Na druhou stranu se nejedná v mém případě o nijak zásadní nedostatek, protože máme tento náš zahradní krb schovaný v závětří, takže není kouření nijak zásadní.

Jak jsem tedy samotný krb stavěl

Spodní část krbu jsem postavil z kamenů pospojovaných maltou a na tyto kamenné základy je odlitá betonová deska (pozor- před odléváním této desky je třeba instalovat armování, aby byl beton dostatečně odolný). Samotné topeniště už jsem pak postavil ze šamotových cihel, které jsou v horní části umístěné na ocelovém rámu- ten není ale viditelný, takže nekazí celkový dojem. Komín je pak postavený pouze skládáním cihel na sebe a jejich spojováním maltou- postupně se zužuje a nahoře je vybavený stříškou, kterou jsem si pro tento účel nechal vyrobit.

Komentáře

Stavba krbu

Tak vskutku nevím, pro koho je tento "návod" pro stavbu krbu určen? Pro stavitele amatéra je zcela nepoužitelný pro svoji strohost - absenci zcela zásadních a nutných postupů. A z pohledu stavaře je to úplná zhovadilost.

A jako poslední, celková "architektura" je někdy z roku raz - dva! To v redakci nemáte něco alespoň průměrně zdařilého? Než tohle, tak to opravdu raději nic!  

Rozkošný Zdeněk

Odpovědět

Dotaz.

Tak se ukažte vy,co by jste si tak asi vymyslel jednoduche,finančně nenáročné atd. 

Odpovědět

krb

finančně  nenáročné  při  ceně  45,- Kč  za  jeden  kus  šamotové  cihly.

Odpovědět

Pane Rozkošný,

obsah příspěvků redakce nehodnotí. Je na autorech, jakými nápady se zde chtějí pochlubit. Web MojeDilo.cz nabízí prostor každému, kdo rád něco dělá a chce jiné inspirovat, se svými příspěvky sem může vstoupit kdokoliv. A kritizovat je taky, samozřejmě.  

Odpovědět

Interiér

Ahoj, tak to je super, že máte takhle možnost si něco zrekonstruovat něco staršího:) Já rekonstruovala dům po babičce. Jestli můžu něco doporučit tak mrkněte sem http://www.pwinterier.cz/ dělali nám interiér v bytě a nakonec i v domě a byli jsme naprosto nadšeni!

Odpovědět

co je to za reklamu

co je to za vtíravou „nenápadnou“ reklamu na cosi, co jsem radši ani neotevíral, že Hano. A co admin tomu to nevadí?

Odpovědět
0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 | 0

Zobrazení: 24815

Publikováno: 28.3.2018 09:07:58

Licence: MojeDilo

Související:
zahradní krb | krb

Související návody

Stavba krbu s udírnou se společným plechovým komínem.

Stavba krbu s udírnou se

Tuto stránku jsem se rozhodl založit pro inspiraci všem, kteří touží po Více…
Zahradní gril na pizzu

Zahradní gril na pizzu

Zahradní gril už na zahradě máme, ale já jsem chtěl postavit zahradní pec Více…
Stavba krbu s udírnou

Stavba krbu s udírnou

Domácí pěkně vyuzené klobásky nebo libový bůček! Kdo si rád pochutná na Více…
Stavba krbu s udírnou

Stavba krbu s udírnou

Pod zahradní pergolu patří zcela jistě a neodmyslitelně krb, v dokonalejší Více…
Krb pod zahradní pergolu

Krb pod zahradní pergolu

Pod pergolu, kterou jsme postavili na zahradě doslova všem před očima, jsme Více…
Moje dílo.cz