Seznam kroků: Klepnutím na obrázek se dostanete přímo do příslušné části návodu.

Jak přesadit orchidej

Rostlinku je nejlépe přesazovat zjara nebo brzy po odkvětu, ne do příliš velkých květináčů (nejlépe do květináče s průměrem o cca 2-4 cm větším než původní květináč). Květináč musí být průhledný, nebo alespoň průsvitný, aby ke kořenům mohlo světlo.

Pokud máte jako já orchidejky, které kvetou vlastně pořád (sotva jedny květy odkvetou, už se rozvírají na jiném stvolu další), můžete je přesadit také. Nikdy se mi nestalo, že by to orchidej nějak těžce nesla, shodila květy nebo něco podobného. Jen musíte být velmi opatrní, abyste si při přesazování květní stvoly nezlomili.

Další fotografie ke kroku 1.

Komentáře

poradit

Prosím Vás musí být vzdušné kořeny  venku, Přesazovala sem jsi a nevím jestlí to jsem udělala správně. Hlina byla na ty květinky,ale květináček není pruhledný koupila ho dcera , řeklí jí ,že je to na orchidee. Prosím poradte mám jích 5 .Marie

Odpovědět
Petra Študentová

Odpověď - poradit

Bavíme-li se o těch nejběžnějších orchidejích, tedy Phalaenopsis, tak jsou to orchideje epyfitní, tedy takové, co v přírodě rostou nikoli v hlíně, ale pouze přichycené na kůře stromů. Tomu musí odpovídat i pěstování těchto orchidejí v bytech: substrát nesmí být hlínový, ale pouze vzdušný (např. kok.čipsy nebo kůra) a květináček by měl být průhledný, aby ke kořenům mohlo světlo.

Jsou i jiné druhy orchidejí, které vyžadují substráty hutnější (pro tyto jsou potom vhodné ony pytlíkové substráty z obchodů) a neprůhledné květináče, mezi které patrně patří i ten Váš.

Takže pokud máte doma Phalenky a máte je ráda, raději je přesaďte ještě jednou do průhledného květináčku a pokud máte substrát, který obsahuje hlínu, tak si kupte čisté kokosové čipsy nebo piniovou kůru. Při přesazování potom všechnu hlínu z kořenů omyjte vlažnou vodou.

Podrobněji o pěstování Phalenek, kokosových čipsech a spoustu dalšího čtení, včetně možnosti koupě všeho potřebného pro pěstování, najdete na mých webovkách o orchidejích: http://pro.orchideje.jinde.cz .

Pokud se budete chtít ještě něco zeptat, kontaktujte mne na kokoschips@seznam.cz.

 

P.S.: Při přesazování se snažte dostat všechny kořeny do květináče (i ty co byly původně venku), nepoužívejte ale násilí, kořeny by se mohly polámat. Ty kořeny, které jsou příliš doširoka a do květináče se nevejdou, nechejte mimo květináč, neodstraňujte je.

Odpovědět
5.00 5.00 5.00 5.00 5.00
5.00 | 0

Zobrazení: 36787

Publikováno: 14.4.2011 10:50:17

Licence: MojeDilo

Související:
domácí | přesazení | přesazování | orchidej | květiny | květináč | Phalaenopsis | substrát

Související návody

Domácí mýdlo

Domácí mýdlo

Vlastní fantazii se meze nekladou ani v koupelně. Podle oblíbené vůně a Více…
Zubní pasta

Zubní pasta

Zkuste si vyrobit domácí zubní pastu! Můžete si sami zvolit její intenzitu, Více…
Pyramidový květináč

Pyramidový květináč

Konstrukce tohoto nevšedního květináče je vyrobena z červeného cedru. Jeho Více…
Pelíšek pro domácí mazlíčky

Pelíšek pro domácí mazlíčky

Pelíšek pro domácí mazlíčky si můžete vyrobit sami. Můžete si zvolit nejen Více…
Mini-skleník v žárovce

Mini-skleník v žárovce

Možná jste už přestali používat staré žárovky, přešli na modernější a Více…
Moje dílo.cz