Seznam kroků: Klepnutím na obrázek se dostanete přímo do příslušné části návodu.

Jak si doma vyrobit okrasnou zahradní fontánu

Už delší dobu jsem zvažoval stavbu fontánky na zahradě, u které by byla v zemi skrytě umístěna nádoba sloužící jako zásobárna vody spolu s ponorným čerpadlem a nad zemí by byla okrasná část z kamenů, kterou by voda vytékala a stékala zase samospádem dolů. Minulý rok jsem se konečně do stavby zahradní fontánky pustil a máme z ní celá rodina velkou radost, o kterou bych se rád podělil i s Vámi a navíc Vám dal poměrně jednoduchý návod na její výrobu.

Základní materiál, který bude třeba pro výrobu fontány nakoupit

Základem fontány je nádoba sloužící jako zásobárna vody, kterou jsem já vyrobil z většího plastového lavoru koupeného v hobby-marketu. Prakticky můžete použít jakoukoliv nádobu s dostatečně velkým průměrem- raději větší, aby část vody neměla tendence odtékat pryč do hlíny. Pak je třeba si sehnat ponorné čerpadlo (v hobby marketech najdete čerpadla, která jsou uzpůsobena právě pro nejrůznější fontánky, zahradní jezírka apod.)- pozor si dejte na to, aby Vám dokázalo čerpadlo vytlačit vodu do dostatečné výšky a ještě zbyla nějaká rezerva a snažte se pro stavbu fontány vybírat model s regulovatelným množstvím vody (je totiž třeba, aby vody teklo dostatečné množství, ale aby zase nestříkala všude okolo).

Teď už se můžeme vrhnout do samotné výroby

Vykopejte dostatečně velkou díru tak, aby se do ní vešla Vaše nádoba, do nádoby umístěte čerpadlo (buď jen tak, nebo jej podložte kouskem vhodného materiálu). Na čerpadlo napojte trubku (já jsem použil plastovou), která bude trčet nahoru z nádoby do dostatečné výšky. Tím je hlavní funkční část hotova a teď přichází na řadu doladění tak, aby fontána vypadala hezky na pohled. Přes nádobu položte několik vhodných tyčí a následně jemné pletivo tak, aby přesahovalo okraje nádoby a bylo těsně pod terénem. Na toto pletivo nasypte oblázky, nebo jiný vhodný materiál, který bude působit dekorativně a zároveň umožní protékání vody dolů. Teď už jen zbývá najít vhodné ploší kameny, vyvrtat do nich díry a naskládat je postupně na trubku, kterou proudí voda vzhůru (viz. obrázek).

Komentáře

5.00 5.00 5.00 5.00 5.00
5.00 | 0

Zobrazení: 18836

Publikováno: 12.1.2018 12:30:05

Licence: MojeDilo

Související:
fontána | zahrada | zahradní fontána

Související návody

Zeleninová zahrada

Zeleninová zahrada

Některé druhy naší oblíbené zeleniny můžeme umístit téměř kamkoli do Více…
Pařeniště na malou zahrádku

Pařeniště na malou zahrádku

Pařeniště je skvělým pomocníkem každého pěstitele a na malých zahrádkách Více…
Obloučky na zahradě

Obloučky na zahradě

Udělat záhon do podoby obdélníku není tak složitá věc. Ovšem pohrát si se Více…
Mini-skleník v žárovce

Mini-skleník v žárovce

Možná jste už přestali používat staré žárovky, přešli na modernější a Více…
Hrad na zahradu

Hrad na zahradu

Chcete-li si zpestřit zahradu a nelákají vás kýčovití trpaslíci můžete si Více…
Moje dílo.cz