Seznam kroků: Klepnutím na obrázek se dostanete přímo do příslušné části návodu.

Dokončení

Po rychlém zhotovení boudy přišly také hned první nenadálé mrazy (konec října 2003). Protože jsem byl samozřejmě zvědavý jaké jsou teplotní poměry uvnitř boudy tak jsem instaloval do prostoru ložnice snímač teploty a ještě jeden naprosto stejný na měření venkovní teploty. Naměřené hodnoty byly velice zajímavé a rychle jsem měl možnost ověřit funkčnost zateplené boudy. Pokud pes dlouhodobě v boudě nebyl, tak teplota venku i uvnitř byla skoro stejná (přesnost na desetiny °C). Pokud však večer pes do boudy vlezl došlo k poměrně rychlému nárůstu teploty uvnitř ložnice a to o zhruba 7-8°C oproti venkovní teplotě. Tento zhruba 8°C rozdíl teplot se neměnil z klesající teplotou k ránu. Taktéž když pes v boudě ráno nebyl, tak pokles teploty v prostoru vyhřáté ložnice byl velice pomalý, což svědčí o její dobré tepelné izolaci. Samozřejmě že jsem chtěl vyzkoušet i topnou jednotku. Několik málo pokusů ověřilo mou teorii. Topení (temperování)funguje, rostoucí teplota v ložnici má sice poměrně pomalý náběh (instalována 60W žárovka a trvá to chvilku než se topná patrona nahřeje) ,ale to není na závadu. Výkonově to dostačuje a má to zase nadrouhou stranu dlouhou tepelnou setrvačnost.Následná regulace si teplotu sama pohlídá.

Další měření a bádání jsem však musel ne vlastní vinou ukončit. Psovi po injekci u veterináře "poměrně rychle otrnulo". Vytáhl si z ložnice bundu na které leží ven před boudu a opět i při sebevětších mrazech -15°C a víc spí venku. Takže jak to tak momentálně vypadá tak jsem to vše dělal zbytečně. Satisfakcí za vynaložené náklady a práci je skutečnost, že když mu nebylo dobře tak v boudě opravdu nějaký čas bydlel a koneckonců je to taky člen rodiny tak ať se má dobře.

V posledních několika letech , (kdy pes je už starší a pohodlnější) si své kvalitní boudy užívá v chladných dnech naprosto běžně, takže stavba nakonec zbytečná nebyla. Topení jsem však využil pouze k testům v době kdy to bylo aktuální. Jinak v praxi ho zatím nepoužívám. Nejraději si ovšem hoví tady. No co už, je to "postarší pán" tak trocha toho pohodlí je třeba :-)) (foto 7.12.2008)

Na mých stránkách najdete navíc pokračování o tom, jak temperovat a vyhřívat psí boudu.

Další fotografie ke kroku 14.

Komentáře

Pesani

Ahoj máme čtyři pesani a boudu také ale oni do ní moc nechtějí asi jim tam chybí to ustřední topetí.Váš pejsek je moc hezký a při stavbě zajímavé rady.Ahoj.

Odpovědět

Josefčík

Hádám podle velikosti dlažebních kostek, že vchod je příliš velký. Utíká mu teplo!

Odpovědět

Psí bouda

Moc povedená stránka!!!

  Chystám se budovat velkou boudu pro německého ovčáka a jsem úplný začátečník-doufám,že mi tento návod pomůže a bouda bude k"něčemu" vypadat...Michal.

Odpovědět

Bouda

kdepak bych takové dvě boudy sehnala ke koupi? mám dva rotvajlery a urgent něco scháníme:o)

Odpovědět

lol

na INTERNETU LOL

Odpovědět

Kde sehnat boudu

Já mám boudu odtud, levnější na zakázku a zároveň kvalitní jsem nenašel : http://www.anibox.cz/index.php/informace-a-cenik-psi-boudy .

Odpovědět

x

mám 14pejsanů a boudy už mají i s kotcem .o) 

Odpovědět

bouda

kolik na to stojí materiál prosím odepište

Odpovědět

život je pes a já pejsky miluju

Parádní návod. mnohokrát děkuji. buben

Odpovědět

pes

Ahoj mam jednoho velkeho pejska a ten ma rozkousanou boudu a newim jak na to pomuzes mi prosim.

Odpovědět

topeni

chtel byh vedet cim byl topeni resen dik .

Odpovědět

velikost boudy poradit, jak mam poznat, zda vhcod bude lepší zprava nebo zleva

Zdravím

 

potřebuji poradit s velikosti boudy pro psa, který je jako dvojče tomu na obr. u kroku 1.  Ma výšku v kohoutku neco přes 40 cmm a asi 13 kg. Tedy něco mezi malým a středním plememnem.

Díky za radu, jak mam nastavit rozměry boudy. 

Dale potřebuji radu, jak poznat, zda vchod bude pro psal lepší zprava nebo zleva.

Odpovědět

Bouda pro psa

Pes by neměl mít v boudě nadbytečný prostor, nestačil by ho vyhřát.

Na dodatečné vyhřívání by stačily odpory (tedy odborně resistory), které bych dal do jemného písku do sklenice. Návod a hodnoty resistorů bych hledal v akvaristice. Kdysi jsem takové topení rybičkám dělal. Dají-li se tři resistory, pak lze zapojením volit i tři stupně topení.

A jestli zprava nebo zleva? Zeptejte se psa na jeho politickou orientaci.

Promiňte, ale na tak najivní otázku mne nic rozumného nenapadlo.

Odpovědět

b

naš pes je velkí a je ješte šteně

 

Odpovědět
5.00 5.00 5.00 5.00 5.00
5.00 | 0

Zobrazení: 163008

Publikováno: 17.6.2011 11:00:00

Licence: MojeDilo

Související:
pro psa | návod | stavba | dřevěná | Bouda | kotec | psi

Moje dílo.cz