Návod na stavbu psí boudy

Jak zajistit tyto podmínky pro psa, který je zvyklý celý rok venku na zahradě, nebo v kotci a nechci a ani ho nemohu zavírat na celý den do garáže?

Náš kříženec jezevčíka s ???, který se stal před pár lety členem rodiny a začal mít problémy s páteří. Údajně se jedná o onemocnění meziobratlové ploténky....

Podle vyjádření veterináře se tento stav bude do budoucna zhoršovat. Pro psa je obzvlášť nebezpečné střídání počasí a vlhka , neměl by prochladnout a být v teple...

Takže jsem se rozhodl jako nejrozumnější řešení zajistit pořádnou izolovanou boudou s předsíní a "ústředním topením".Pes měl sice boudu již předtím, ale obyčejnou udělanou ze staré skříňky. Viděl jsem ho být uvnitř za ty léta jen asi 2x a to: když byla bouřka, nebo v zimě při hrozné vánici. Musím přiznat, že dnes se mu ani moc nedivím.Stará bouda nestála za nic. Jak jsem teprve nedávno pochopil, funkční bouda je jen taková, kterou je pes schopen si vytopit svou tělesnou teplotou a tak být v "teple" oproti teplotě venkovního prostředí. Samozřejmě že slouží taky jako ochrana proti dešti,větru... Tím pádem se jako nejdůležitější faktor kvalitní boudy jeví její správně zvolené rozměry a velikosti vstupních otvorů+kvalita izolace v závislosti na velikosti psa. Je to naprosto jednoduché. Člověk se přikryje peřinou, která slouží jako izolace vůči prostředí a pes vleze do boudy. Oba si tyto prostory vyhřejí svým teplem.

Začal jsem teda hledat na internetu jak má vlastně taková správná bouda vypadat a jaká je možnost temperování na nějakou teplotu, případně kde se dá něco takového koupit....Když jsem prohlédl několik stránek , kde byly psí boudy na prodej a uviděl jejich ceníky tak jsem byl dost nemile překvapen .Navíc o možnosti vytápění nikde ani zmínka. Takže nezbylo nic jiného. Rozhodl jsem se proto pro stavbu "svépomocí".Případné zájemce o stavbu boudy musím upozornit, že to není laciná záležitost, ale dá se v pohodě postavit zhruba za 1/3 ceny a to včetně topení a regulace!

Další fotografie ke kroku 1.

Materiál a nástroje

Potřebné nástroje a použitý materiál:

zvládne ji každý trochu šikovný kutil.Potřeba nářadí pro stavbu je minimální a má ho doma snad každý. Vystačíme si se šroubovákem,uhelníkem,vrtačkou a přímočarou elektrickou pilkou. Ideální je elektrický šroubovák s momentem, nebo alespoň dvě vrtačky ať nemusíte pořád přehazovat vrták s nástavcem na šroubování.

Materiál koupíte v obchodě pro "kutily" (Hornbach,Baumax,OBI....). Já jsem se snažil zužitkovat maximálně materiál který jsem měl doma, což je vidět podle některých obrázků.

Základna a stojiny jsou zhotoveny z dřevěných hranolů o velikosti 75x45mm (cena za hoblovaný a vysušený hranol délky 3,6m je asi 180 Kč (v Hornbachu)) . Podle těchto rozměrů nám potom vychází tloušťka izolace. V tomto mém případě je to kamenná vata Rockwool o tloušťce 4cm.V jednom balení je však kolem 9m2, takže lépe je koupit polystyrén,který se prodává po kusech. Na povrch stěn jsou použity obkladové palubky (cena za 1m2 je asi 160 Kč). Na základnu a střechu jsem použil dřevotřísku. Pozor však! Obyčejná dřevotříska když zvlhne tak se rozpadne! Lépe je použít tzv. OSB desky (pod plovoucí podlahy),nebo jiný vhodný materiál.Pro spojování hranolů jsou použity kovové úhelníky. Ty se dají koupit již hotové (cca 10 Kč/kus), a vruty do dřeva. Pozor bych dal na nátěry. Já jsem zevnitř nenatíral vůbec a z venku je to ošetřeno bezbarvým lakem s atestem pro nátěry hraček.(Měl jsem obavu, aby ta chemie pejskovi "nesmrděla a vlezl dovnitř"!)

Postup stavby

Podle následujících několika obrázků můžete vidět jak byla vyrobena moje bouda. Mějte na paměti, že se bouda musí občas čistit. Proto je nutno při jejím návrhu na tutu skutečnost nezapomínat a při návrhu konstrukce tuto přizpůsobit. Ideální je oddělávací bok, v mém případě je to ne zcela ideální přístup stropem.

Pokud se Vám nebude nějak zdát rozměr a vnitřní zástavba, tak je to proto, že při stavbě jsem vycházel z doporučovaných rozměrů boudy pro psy středního plemene.Vnitřní velikost a vstupní otvory jsou však zhotoveny podle rozměrů pro malé psy. Do budoucna je tak možnost bez složitých úprav a nákladů vnitřní prostor změnit pro ubytování psa středního vzrůstu. V tomto případě zůstane zachována tloušťka izolace ve všech mezistěnách minimálně 4cm, což by mělo plně dostačovat. Pozor při volbě velikosti. Rozměry vnitřního prostoru se zmenší při zateplení!!! Pěkný a podrobný článek o parametrech psí boudy s rozměry pro různé velikosti jsem našel na: www.ifauna. cz.

Základna

Pohled na základnu s podlahou, dřevotříska je nalakovaná

Ložnice

Ložnice je zespodu zaizolovaná 5cm polystyrenem.Ideální by bylo spodní část zaplechovat,nebo jinak zajistit proti vlhkosti a hlodavcům

Montáž stojin

Montáž stojin pomocí plechových úhelníků

Zadní venkovní díl

Izolace a stavba zadního venkovního dílu

Pro malého psa

Zástavba pro malého psa. Čištění prostoru ložnice se bude provádět po odstranění stropu shora

Vnitřek

Pohled na vnitřní prostor ložnice, chybí ještě topení

Izolace

Izolace

Předsíň

Pohled na předsíň a vstup do ložnice

Další pohled

Málem jsem se v kotci nevytočil....

V kotci

Dokončení

Po rychlém zhotovení boudy přišly také hned první nenadálé mrazy (konec října 2003). Protože jsem byl samozřejmě zvědavý jaké jsou teplotní poměry uvnitř boudy tak jsem instaloval do prostoru ložnice snímač teploty a ještě jeden naprosto stejný na měření venkovní teploty. Naměřené hodnoty byly velice zajímavé a rychle jsem měl možnost ověřit funkčnost zateplené boudy. Pokud pes dlouhodobě v boudě nebyl, tak teplota venku i uvnitř byla skoro stejná (přesnost na desetiny °C). Pokud však večer pes do boudy vlezl došlo k poměrně rychlému nárůstu teploty uvnitř ložnice a to o zhruba 7-8°C oproti venkovní teplotě. Tento zhruba 8°C rozdíl teplot se neměnil z klesající teplotou k ránu. Taktéž když pes v boudě ráno nebyl, tak pokles teploty v prostoru vyhřáté ložnice byl velice pomalý, což svědčí o její dobré tepelné izolaci. Samozřejmě že jsem chtěl vyzkoušet i topnou jednotku. Několik málo pokusů ověřilo mou teorii. Topení (temperování)funguje, rostoucí teplota v ložnici má sice poměrně pomalý náběh (instalována 60W žárovka a trvá to chvilku než se topná patrona nahřeje) ,ale to není na závadu. Výkonově to dostačuje a má to zase nadrouhou stranu dlouhou tepelnou setrvačnost.Následná regulace si teplotu sama pohlídá.

Další měření a bádání jsem však musel ne vlastní vinou ukončit. Psovi po injekci u veterináře "poměrně rychle otrnulo". Vytáhl si z ložnice bundu na které leží ven před boudu a opět i při sebevětších mrazech -15°C a víc spí venku. Takže jak to tak momentálně vypadá tak jsem to vše dělal zbytečně. Satisfakcí za vynaložené náklady a práci je skutečnost, že když mu nebylo dobře tak v boudě opravdu nějaký čas bydlel a koneckonců je to taky člen rodiny tak ať se má dobře.

V posledních několika letech , (kdy pes je už starší a pohodlnější) si své kvalitní boudy užívá v chladných dnech naprosto běžně, takže stavba nakonec zbytečná nebyla. Topení jsem však využil pouze k testům v době kdy to bylo aktuální. Jinak v praxi ho zatím nepoužívám. Nejraději si ovšem hoví tady. No co už, je to "postarší pán" tak trocha toho pohodlí je třeba :-)) (foto 7.12.2008)

Na mých stránkách najdete navíc pokračování o tom, jak temperovat a vyhřívat psí boudu.

Další fotografie ke kroku 14.

Komentáře

Pesani

Ahoj máme čtyři pesani a boudu také ale oni do ní moc nechtějí asi jim tam chybí to ustřední topetí.Váš pejsek je moc hezký a při stavbě zajímavé rady.Ahoj.

Odpovědět

Josefčík

Hádám podle velikosti dlažebních kostek, že vchod je příliš velký. Utíká mu teplo!

Odpovědět

Psí bouda

Moc povedená stránka!!!

  Chystám se budovat velkou boudu pro německého ovčáka a jsem úplný začátečník-doufám,že mi tento návod pomůže a bouda bude k"něčemu" vypadat...Michal.

Odpovědět

Bouda

kdepak bych takové dvě boudy sehnala ke koupi? mám dva rotvajlery a urgent něco scháníme:o)

Odpovědět

lol

na INTERNETU LOL

Odpovědět

Kde sehnat boudu

Já mám boudu odtud, levnější na zakázku a zároveň kvalitní jsem nenašel : http://www.anibox.cz/index.php/informace-a-cenik-psi-boudy .

Odpovědět

x

mám 14pejsanů a boudy už mají i s kotcem .o) 

Odpovědět

bouda

kolik na to stojí materiál prosím odepište

Odpovědět

život je pes a já pejsky miluju

Parádní návod. mnohokrát děkuji. buben

Odpovědět

pes

Ahoj mam jednoho velkeho pejska a ten ma rozkousanou boudu a newim jak na to pomuzes mi prosim.

Odpovědět

topeni

chtel byh vedet cim byl topeni resen dik .

Odpovědět

velikost boudy poradit, jak mam poznat, zda vhcod bude lepší zprava nebo zleva

Zdravím

 

potřebuji poradit s velikosti boudy pro psa, který je jako dvojče tomu na obr. u kroku 1.  Ma výšku v kohoutku neco přes 40 cmm a asi 13 kg. Tedy něco mezi malým a středním plememnem.

Díky za radu, jak mam nastavit rozměry boudy. 

Dale potřebuji radu, jak poznat, zda vchod bude pro psal lepší zprava nebo zleva.

Odpovědět

Bouda pro psa

Pes by neměl mít v boudě nadbytečný prostor, nestačil by ho vyhřát.

Na dodatečné vyhřívání by stačily odpory (tedy odborně resistory), které bych dal do jemného písku do sklenice. Návod a hodnoty resistorů bych hledal v akvaristice. Kdysi jsem takové topení rybičkám dělal. Dají-li se tři resistory, pak lze zapojením volit i tři stupně topení.

A jestli zprava nebo zleva? Zeptejte se psa na jeho politickou orientaci.

Promiňte, ale na tak najivní otázku mne nic rozumného nenapadlo.

Odpovědět

b

naš pes je velkí a je ješte šteně

 

Odpovědět
5.00 5.00 5.00 5.00 5.00
5.00 | 0

Zobrazení: 163008

Publikováno: 17.6.2011 11:00:00

Licence: MojeDilo

Související:
návod | Bouda | psi | stavba | pro psa | kotec | dřevěná

Související návody

Montáž skleníku

Montáž skleníku

Postavit si skleník z kovu či dřeva je náročná záležitost pokud má být Více…
Dřevěná okrasná studna

Dřevěná okrasná studna

Okrasná dřevěná studna s rumpálem a kbelíkem je ideální dekorace pro Více…
Dřevěná chladnička

Dřevěná chladnička

Stálou teplotu nápojů zaručí lednička nejen pro zahrádkáře! Chladnička Více…
Polička na drobnosti

Polička na drobnosti

Poličku můžeme použít na jakékoli drobnosti které potřebujeme mít stále po Více…
Hrad na zahradu

Hrad na zahradu

Chcete-li si zpestřit zahradu a nelákají vás kýčovití trpaslíci můžete si Více…
Moje dílo.cz