Seznam kroků: Klepnutím na obrázek se dostanete přímo do příslušné části návodu.

Stavba otevřeného krbu

Pojďte se mnou stavět krb! Takové pozvání těžko někde dostanete - já jsem pouhý amatér, tak mi nevadí, když mi někdo kouká pod ruce. Vše je bez záruky, jsou to moje názory, ale výsledek funguje - já to viděl! Na této stránce popíšu a fotkama doložím svoji stavbu otevřeného krbu.

Zadání úkolu:

Ve sklepní místnosti se budovala klubovna. Místnost má dvě malá okna a jedny dveře, tedy malý přísun vzduchu, pokud je vše zavřeno. Vytápí se v topné sezóně jedním radiátorem, mimo sezónu je tam "jako ve sklepě". Je tedy třeba příležitostně příjemně topit a také navozovat klubovou atmosféru. Komín 15x15cm je přímo ve zdi, vybírací dvířka v chodbě, výška komína asi 10 metrů. Vstup do komína z klubovny nebyl.

Co tedy postavíme:

Postavíme otevřený krb, to jsme si už řekli. Výsledek má být funkční, trvanlivý, podle možností slušně vypadající a samozřejmě za minimální cenu. My nejsme zedník, tak musíme všechno udělat tak, aby to vyžadovalo minimum zednických dovedností a aby to fungovalo a drželo i když nám to asi časem někde praskne. Proto volím stavbu převážně ze šamotových cihel, které sice nejsou nejlevnější (tj. jsou příšerně drahé), ale vydrží tepelné "šoky" a zároveň dobře vypadají, takže krb nebudeme muset v jeho "teplé" části omítat. Překlady uděláme z železných profilů, které silně předimenzujeme, aby se to nehlo ani při vyšší teplotě a to ani po letech rezivění. Vršek krbu uděláme z Ytongu s omítkou, teploty tam jsou už minimální a dobře se to dělá - a snad to nepraskne, musíme to dobře slepit, sešroubovat atd. Ještě musíme řešit přístup vzduchu do místnosti, protože komín bude vzduch s kouřem odsávat, takže ho někde musíme do místnosti přivést. Aby netáhlo na nohy, přivedeme vzduch průduchem z chodby mezi nohy krbu za přepážku, pak ho protáhnem (a trošku ohřejeme) nahoru za topeništěm a bočními výdechy pak z krbu do místnosti.

Výpočet:

Máme daný komín 15x15cm, tj. průřez 225cm2. Šířka topeniště bude na dvě cihly, takže asi 60cm. Výšku portálu topeniště vypočítáme z desetinásobku průřezu komína a šířky topeniště, tedy asi 2250/60=37.5cm, komín je však dost dlouhý, rozhodl jsem se pro výšku na šest cihel, tedy s maltou asi 45cm. Štěrbina bude 225/60=3.75cm. Mezi profily ale bude ještě klapka, dáme je tedy asi 4cm od sebe.

Komín:

Jako první musíme udělat důkladnou kontrolu komína. Zda je dobře průchozí zjistíme ze střechy za pomocí baterky a zespodu z dvířek zrcátkem - měli bychom vidět čtvercové světýlko. A hlavně nesmí být prasklý někde cestou, to se ale špatně zjišťuje, tlakovou zkoušku udělat neumím.

Začneme bourací prácí:

Napřed vysekáme vstup do komína - nikde nesmí být hrana, kde by se vzduch s kouřem točil, vstup do komína musí být zaoblený, "trychtýřovitý". Dále zbudujeme průduch pro vzduch z chodby a také kapsu, do které si pak sedne základní betonová deska topeniště krbu.

Komentáře

Krbn- stavba svépomocí

  Velmi dobrá práce, postup i účinnost. Jen rukojeť kouřové klapky by mohla mít délku delší pro snadnější ovladání. Nesmíme zapomět, že při používání krbu je tato  část horká vlivem spalin krbu.  Jinak velmi hezká práce.

Odpovědět

stavba krbu

Postavil jsem několik krbů v průběhu několika let na různých místech a s různými způsoby využití. Než jsem se pustil do první stavby, pročetl jsem snad téměř všechnu dostupnou literatůru a listoval v mnoha tenkých i tlustých knihách. Také jsem se snažil poptat u lidí, co už krby stavěli. Všichni ale měli krby stavěné na stěnách podélných, nebo příčných. Já jsem chtěl zhotovit krb rohový. Jehož tepelné i světelné vyzařování do místnosti v podstatě omezí "hluché kouty". V literatůře je toho velice málo, v reálu takových krbů moc nenajdete. Takže jsem se pustil do stavby s rozumy, které jsem nabral a s vlastní představou realizace. Všichni, tedy i já jsem u prvního výtvoru dodržel všechny důležité základní parametry a dýmní komoru jsem dělal stejně jako ostatní z cihel šamotových, nebo něčeho podbného. U předposlední stavby jsem ale zvolil dýmní komoru ze svařence kotlového plechu, jehož plocha je přes tři metry čtvereční. A to bylo ono. Konečně se teplo rodinného krbu projevilo v plné své kráse. Svařenec má pochopitelně jinou tepelnou roztaživost, než stavba cihelná. Takže výztuhy po obvodě jsou nutností a nebazírovat na tom, že musí být všechno začištěno do omítky. Věřte, že nemusí, stačí si uvědomit, že dýmní komora je součástí komína a tak k tomu přistupovat.

Hodně úspěchů a hlavně okamžitého tepla z krbu .

Odpovědět

zahradni krb

postavil jsem zahradni krb a při zatopení , topim dřevem mi částečně zpět kouří , prouměr kominu je 130 mm.

Odpovědět

Zahradní krb , zakouření při zátopu

Průměr komínu zahradního krbu průměru 130 mm zdá se dobrý, v tom to tedy není. Možýností kouření při zátopu je několik.

Jedna z nich je také ve vyústění komína. Zda je otevřený, nebo opatřený betonovou "čepicí", zda je vystaven slunci apod. V zásadě je třeba dbát o to, aby při zátopu nebyl okolní vzduch teplejší než vlastní komínovémm těleso, což bývá často. Proto je nutno komínové těleso vytopit a zajistit kouřový tah. Nechce to moc, dělá se to např. zapálením novin v komínu. Studený vzduch vlivem tahu tělesa se ohřeje a samotné zatopení v ohništi se postará o vyhřátí zbytkového vzduchu a tím zajistí správný odtah. Všimněte si také toho, že ohřátí oihniště, ať je komín ukončen čímkoliv, již krb nekouří.

Doporučuji na vylepšení, osadit komín Meiningerovou hlavicí, aby přímo do komína nesvítilo slunce a také aby do něj nepršelo a zlepšily se tahové poměry při nízkém bar. tlaku. Hodně záleží na tahových poměrech a výšced komín. tšělesa. U Zahradních krbů nebývá komín tak vysoký (účinný tah, tím pádem menší). tato hlavice pak zajišťuje vhodné odkouření při sebemenším větru.

Odpovědět

krb

Ten krb vypadá šíleně :D. Je to katastrofa. Klasická verze pro primitivní lidi bez kreativity.

Odpovědět

krb

pro Dannyho, tak se ukaž co umíš ty ? , takovéhle odborníky mám nejradši , co kecají a nic nepředvedou !!!

Odpovědět

Pravda

Ten krb je absolutne prisernej. kdyz uz chci mit krb tak aby trochu vypadal. tohle je jak totalni nouzak z toho co kde zbylo. a hlavne co nejlevnejs a nejjednodusejc.

Odpovědět

Dobrýý

Mooc pěkné, líbí se mi jak je to promyšlené. Možná by ještě šlo to upravit nějak vzhledově, například využit tohoto článku: http://inhaus.cz/clanek/424/jak-postavit-krb-vyuzijte-rady-od-profika

Co myslíte? Je to reálné? Chtěl bych tyhle dva návody skonbinovat a udělat si vlastní krb. Předem díky za odpovědi. :))

Odpovědět

Krb

Zdravím postavil jsem krb a kouří mě do místnosti je podobný jak vás komín 4m 160mm průměr prosím poměr topeniště kouřové komory otvoru mezi komory atd diky

Odpovědět
5.00 5.00 5.00 5.00 5.00
5.00 | 0

Zobrazení: 51152

Publikováno: 22.7.2011 12:03:40

Licence: MojeDilo

Související:
topení | otevřeného | krbu | oheň | stavba | cihlový

Související návody

Návod na stavbu týpí

Návod na stavbu týpí

Systém stavění týpí je po staletí dopilovaný jeho uživateli - prérijními Více…
Návod na stavbu psí boudy

Návod na stavbu psí boudy

Jak zajistit tyto podmínky pro psa, který je zvyklý celý rok venku na Více…
Podlahové vytápění

Podlahové vytápění

Podlahové vytápění ušetří spoustu peněz. Roční spotřeba je až o dvacet Více…
Montáž skleníku

Montáž skleníku

Postavit si skleník z kovu či dřeva je náročná záležitost pokud má být Více…
Hrad na zahradu

Hrad na zahradu

Chcete-li si zpestřit zahradu a nelákají vás kýčovití trpaslíci můžete si Více…
Moje dílo.cz